Мета: Ознайомити учнів із формулюванням переставного закону додавання, вчити, як застосовувати його для знаходження значень виразів; закріплювати поняття про істинні рівності та навички додавання і віднімання на числовому промені; Вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, творчу уяву; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (Слайд 1)
Любі діти! У наш клас
Завітали гості щирі.
Привітайте в добрий час
Гостей усмішкою й миром!
Діти, повернувшись до гостей, вітаються.
Кожен з вас приготувався
Ви почули всі дзвінок,
Він покликав на урок!
Кожен з вас приготувався
На перерві постарався.
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
– До нас на урок завітали гості із Царства Живої природи Країни Тварин.
І принесли вони нам багато завдань, які ми маємо виконати, щоб на наступному уроці рухатися далі по науці Математика.
– Відгадайте, хто ж ця перша гостя.
Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа,
В них таке смачненьке м’ясо.
Вовку – брату я сестриця
А зовуть мене …. (Лисиця).(Слайд №2)
– Лисичка приготувала вам такі завдання.
1.Згадаємо числовий ряд 0 1 2 3 4 .. 6 7 .. 9 10
- Які числа загубила Лисичка?
- Назвати сусідів чисел …
- Назвати попереднє від числа …
- Назвати наступне до числа…
- Каліграфічна хвилинка
Зошит свій я відкриваю:
Навскоси його кладу.
Ручку я отак тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь,
Буду я писати вправно
До роботи я берусь.
– Разом з Лисичкою запишемо каліграфічну хвилинку: числовий ряд 0-10.
3.Усна лічба «Квітковий віночок».
«Стелися барвінку, стелися низенький» -, співається в народній пісні… А ми сплетемо з барвінку віночок, розв’язавши цей приклад.
4+2+1-3-2+3+2= ? (Слайди)
Діти виконують вираз і переходять до розв’язання віршованих задач.
4.Розв’язування віршованих задач .(Слайди)
(Запис відповідей у зошитах)
4. Математичний диктант
- Перший доданок – 3, другий – 4. Чому дорівнює сума?
- 7 збільшити на 2.
- 5 зменшити на 1.
- Запишіть число, яке на 1 менше 6.
- 10 мінус 2.
- до 9 додати 0.
Взаємоперевірка: 7, 9, 4, 5, 8, 9.(Слайд)
5. Робота з геометричним матеріалом.(Слайд)
- Діти, погляньте на предмет.
- З яких геометричних фігур він складається?
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ (Слайд )
– А хто ж наступний прийшов до нас на урок?.
Ходжу лісом я кошлатий
Люблю влітку полювати,
А зимою в лігві спати.
Як зачую я весну
Прокидаюся від сну.
(Ведмідь)
1.Підготовча робота.
Ведмедик просить пригадати випадки складу числа 9, які складаються з однакових чисел,
але в різному порядку.
– Які приклади на додавання можна скласти за цими випадками?
2+7=9 4+5=9
7+2=9 5+4=9
Які істинні рівності можна за ними скласти?(усно)
Запис однієї з них у зошитах.
2.Пояснення нового матеріалу.
Вчитель. – Ми не даремно вчили склад числа парами . Це допоможе нам в засвоєнні нової теми. У природі є свої закони,ніч змінюється ранком, за весною наступає літо. За законами своєї країни живуть люди. У математики також існують закони, яких потрібно дотримуватись, щоб, наприклад,правильно та найзручнішим шляхом знаходити результати арифметичних дій. Сьогодні ви ознайомитесь з першим, дуже важливим законом арифметичної дії додавання – переставним законом додавання.
- Допоможе нам зрозуміти цей закон таке завдання ведмедика.(слайд)
- Скільки відер води у зайчика?У їжачка?Всього?
- Який приклад можна скласти?(Запис у зошитах)
- Якщо вони поміняються місцями, який тоді складемо приклад?(Запис)
- Чи зміниться кількість відер?
3.Первинне закріплення
- Скільки блакитних квадратиків угорі? А білих? Скільки всього квадратиків?
- Скільки білих квадратиків унизу? А блакитних? Скільки всього квадратиків?
- Чи змінюється сума від переставляння доданків?
- Який висновок можна зробити?
Висновок. Від переставляння доданків значення суми не змінюється.
Фізкультхвилинка.
IV. Розвиток математичних знань.
– А ось наступна гостя хоче зрозуміти, як ви зрозуміли переставний закон.
Червонясту шубку маю,
По гілках я стрибаю.
Хоч мала на зріст,
Та великий маю хвіст.
По гілках я стрибаю.
Хоч мала на зріст,
Та великий маю хвіст.
Білочка підготувала завдання, чи зрозуміли ви переставний закон.
Завдання 1.(Слайд ) 5 + 2 3 + 4 7 + 1
2 + 5 4 + 3 1 + 7
Розгляньте вирази в кожному стовпчику. Прочитайте. Що цікаве можна помітити?
- Що однакове в прикладах? (Доданки, дії)
- Чим відрізняються приклади? (Порядком доданків.)
Завдання 2.Склади істинні рівності.(Слайд)
4+ 3 = 3 + . 5 + 4 = 4 + .
(Запис істинних рівностей у зошитах)
Завдання 3.Робота на картках №1,2.
Розглянь вирази в кожному стовпчику. Знайди «підказку» і заповни порожні клітинки.
6 + 3 = 9 5 + 3 = 8 8 + 2 = 10 4 + 3 = 7
3 + 6 = 3 + 5 = 2 + 8 = 3 + 4 =
Завдання 4. Складання прикладів за числовим променем.(Слайд)
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
- Отже, підсумуємо!
Діти закінчують речення.
- При додаванні числа можна переставляти.
- Від перестановки доданків сума не змінюється.
Ось і пролунав дзвінок,
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам, друзі!
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам, друзі!
Немає коментарів:
Дописати коментар