Тема: Вода в природі та житті людини .
Мета: розповісти про значення води для рослин, тварин, людини; розвивати
активне пізнавальне ставлення до природи, виховувати пізнавальний
інтерес.
активне пізнавальне ставлення до природи, виховувати пізнавальний
інтерес.
Обладнання: підручник, робочий зошит, проектор, мультимедійна
презентація.
презентація.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Тихо, діти, всі сідаєм,
Наш урок розпочинаєм.
Щоб урок пройшов не марно,
треба сісти рівно, гарно.
Будемо уважно слухати і правильно відповідати.
2. Створення позитивного емоційного настрою
Подивіться, будь ласка, чи все ви приготували до уроку.
3. Хвилинка спостережень.
Як годиться для початку
Як годиться для початку
(слайд) Все повторимо спочатку.
Вправа «Погода»
Вправа «Погода»
- Яка пора року надворі?
- Який місяць?
- Яке число?
- Тепло чи холодно надворі?
- Який стан неба?
- Чи є опади? Вітер?
ІІ. Мотивація та оголошення теми уроку
1. (Вчитель демонструє малюнок Капітошки.)(слайд )
1. (Вчитель демонструє малюнок Капітошки.)(слайд )
2. (Вчитель читає віршик.)
- Капітошка я весела,
Хоч не маю я оселі,
Та росла я на хмаринці,
Дощик я ношу в торбинці.
І сьогодні на урок
Я прийшла, звичайно, в срок.
Розкажу про чарівничку,
Мою родичку водичку.
- Хто це, дітки, завітав до нас на урок? (краплинка води)
ІІІ. Актуалізація опорних знань ( Слайд )
- Капітошка я весела,
Хоч не маю я оселі,
Та росла я на хмаринці,
Дощик я ношу в торбинці.
І сьогодні на урок
Я прийшла, звичайно, в срок.
Розкажу про чарівничку,
Мою родичку водичку.
- Хто це, дітки, завітав до нас на урок? (краплинка води)
ІІІ. Актуалізація опорних знань ( Слайд )
1.Створення проблемної ситуації
- В одній чарівній країні жили щасливі люди. Сади рясніли фруктами, поля
колосилися житом і пшеницею, на луках паслася худоба, у лісах співали
птахи. Але сталося якесь лихо і вся благодать стала пропадати: рослини
зів’яли, корови перестали давати молоко, птахи перестали співати.
Засумували люди, задумалися і звернулися за порадою до Мудреця. Вислухав
їх Мудрець, взяв гілочку верби і пішов з нею по лісах, по полях та городах.
Зупинився Мудрець за городами і сказав: «Копайте тут, знайдете скарб.»
Люди копали день і ніч.
колосилися житом і пшеницею, на луках паслася худоба, у лісах співали
птахи. Але сталося якесь лихо і вся благодать стала пропадати: рослини
зів’яли, корови перестали давати молоко, птахи перестали співати.
Засумували люди, задумалися і звернулися за порадою до Мудреця. Вислухав
їх Мудрець, взяв гілочку верби і пішов з нею по лісах, по полях та городах.
Зупинився Мудрець за городами і сказав: «Копайте тут, знайдете скарб.»
Люди копали день і ніч.
- Що знайшли люди?(Люди знайшли воду) Нам Мудрець передав часточку
- скарбу, щоб ми теж стали мудрішими. (виймаю пляшку з водою). Нам
- доведеться довести, що вода справжній скарб на планеті Земля.
Звідки ж прибула до нас краплинка? Дати відповідь на це питання вам
допоможе відповідь до загадку. (Слайд )
допоможе відповідь до загадку. (Слайд )
Відгадайте загадку.
Я і хмара, і туман,
І струмок,і океан,
І літаю, і біжу,
І скляною бути можу! (Вода) (Слайд )
- Гостею нашого сьогоднішнього уроку буде вода, а наша краплинка просто
відірвалась від неї.
відірвалась від неї.
2.Повторення вивченого
-Хто пригадає: які властивості має вода? (Слайди)
- В яких станах буває вода?(Слайд)
-Яка вода падає з хмар на землю влітку? Взимку?
— Яка вода випаровується з носика чайника, що стоїть на вогні? (Слайд)
3. Робота в парах (Слайд)
1) Як довести, що сніг і лід — це замерзла вода?
2) Що відбувається з бурульками теплої сонячної днини?
3) - Де на Землі можна знайти воду?
IV. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми дізнаємося, яке значення має вода у природі та житті людини.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Перегляд фільму «Вода в природі» .
2. Бесіда на основі побаченого.
- Діти, де ж саме на Землі ми можемо знайти воду?
(Учні називають, а на слайді з’являються картинки)
— Де ще можна знайти воду на землі? (у рослинах)
— Дійсно, у листях, стеблах, плодах рослин теж міститься вода (наприклад,
помідор на 95 % складається з води, огірок — з 98 % води).
помідор на 95 % складається з води, огірок — з 98 % води).
— У тілі тварин і людини теж є вода — 65 %. Вода є в кожній живій істоті
3.Перегляд слайдів.
(Слайд ) З приходом води з’являється життя. Пропала вода- й життя
стає неможливим. Тому що вода- еліксир життя. Подарувавши людям
воду,природа дала нам безцінне багатство.
стає неможливим. Тому що вода- еліксир життя. Подарувавши людям
воду,природа дала нам безцінне багатство.
(Слайд) Майже все живе на землі не може обійтися без води.Звірині стежки
в лісі ведуть до водопою. Птахи летять до річок, озер.
в лісі ведуть до водопою. Птахи летять до річок, озер.
(Слайд) Жадібно п’є воду кожне дерево, кожна травичка. Подивіться, як
починає зеленіти зелена травичка після кожного дощику і як жовтіє. А
потім засихає і гине в засуху, коли немає води.
починає зеленіти зелена травичка після кожного дощику і як жовтіє. А
потім засихає і гине в засуху, коли немає води.
(Слайд) Для багатьох живих організмів вода- рідний дім.
(Слайд)Люди щоденно вживають воду.
(Слайд) Велику кількість води люди використовують для дотримання гігієни.
(Слайд ) Ще більше води йде на приготування їжі, миття посуду , прання
білизни.
білизни.
(Слайд)Річки, озера, морське узбережжя – чудові місця для відпочинку людей
(Слайд) З давніх часів люди використовують річкові та морські шляхи для
плавання і перевезення вантажів.
плавання і перевезення вантажів.
(Слайд) Силу води люди вже давно змусили служити собі. Спочатку це були
водяні млини і машини.
водяні млини і машини.
(Слайд) Тепер люди побудували потужні гідроелектростанції, які
виробляють електроенергію.
(Слайд) Людина поливає поля, інакше загинуть овочі та злаки.
Фізкультхвилинка музична (Слайд )
VІ. Осмислення знань.
1. Гра «Павутинка»
-Уявіть, що ви рослини, тварини, люди якихось професій. Чи потрібна вам
вода? Для чого? Наприклад, я – кухар. Вода мені потрібна для приготування
страв та миття посуду.
вода? Для чого? Наприклад, я – кухар. Вода мені потрібна для приготування
страв та миття посуду.
1. Я – квітка. Вода мені потрібна, бо я хочу пити.
2. Я – дерево. Вода мені потрібна, бо вона дає мені поживні речовини.
3. Я – пташка. Я хочу пити.
4. Я – рибка. У воді я дихаю .
5. Я – мама. У воді я перу білизну.
6. Я – бабуся. У воді я розчиняю сіль, цукор, оцет, щоб консервувати овочі та
фрукти.
фрукти.
7. Я – шофер. Водою я мию машину.
8. Я – аптекар. За допомогою води я роблю ліки.
9. Я – робітник. Працюю на заводі. Вода потрібна мені, щоб охолоджувати
готову продукцію.
готову продукцію.
10. Я – продавець. Влітку я продаю багато напоїв, цим захищаю людей від
перегрівання.
перегрівання.
11. Я – пожежник. Вода потрібна, щоб гасити пожежі.
2.Робота з підручником.
А) - Карасик пропонує розглянути фотографії і сказати, про що розповідають
ці крапельки?(Скільки хто використовує води?)
ці крапельки?(Скільки хто використовує води?)
В) Робота у зошитах.
VІІ. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів.
— Що сталося б, якби в природі зникла вода? Погляньте в підручник і
прочитайте прислів’я.
прочитайте прислів’я.
(Без води немає життя.) думки дітей
Висновок. Вода необхідна всім живим істотам. Рослини, тварини і люди п'ють воду
для того, щоб постійно оновлювати її запаси в організмі. Без води живий організм
гине. Для деяких тварин (наприклад, риб), вода, крім усього, є єдиним місцем
життя. Без води не можуть жити рослини.
для того, щоб постійно оновлювати її запаси в організмі. Без води живий організм
гине. Для деяких тварин (наприклад, риб), вода, крім усього, є єдиним місцем
життя. Без води не можуть жити рослини.
-За що ми можемо подякувати водичці? ( за те, що вона дає життя, а без
води усе загине)
води усе загине)
VІІІ. Підсумок уроку.
- Вода так міцно увійшла в наш побут, що ми і не уявляємо свого існування
без неї. Цю речовину справедливо називають колискою життя.
без неї. Цю речовину справедливо називають колискою життя.
- Чи довели ми, що вода – це скарб народу?
- У вас на столах лежать крапельки і хмаринки , якщо урок був пізнавальним і
корисним для вас, покажіть крапельку. Якщо урок був для вас не цікавим, і
ви нічого нового не дізналися , покажіть хмаринку.
корисним для вас, покажіть крапельку. Якщо урок був для вас не цікавим, і
ви нічого нового не дізналися , покажіть хмаринку.
- Отже, ми впоралися із завданнями Мудреця і він вам дарує малюнки з портретом
- Капітошки ( роздаю малюнки).
- Молодці! Ви дійсно стали мудрішими. (Слайд з Капітошкою)
Закінчився наш урок. Піднялись на один крок.
Стали трішки ми мудріші. Про водичку взнали більше.
Що бува вона тверда, а не тільки лиш рідка.
Може й парою ставати , й людям всім допомагати.
Дуже всім вона потрібна
Адже в світі без води - НІ ТУДИ І НІ СЮДИ! Вода в природі.
Фізкультхвилинка.
Немає коментарів:
Дописати коментар