середу, 3 січня 2018 р.

Тема: Вітаміни і мікроелементи.їх вплив на здоров`я. Шаган С.І.

Мета:  поглибити знання про вітаміни і мікроелементи, їх вплив на здоровя, довести перевагу натуральних продуктів, розширити уявлення про правила вживання їжі та продукти харчування; виховувати навички культури і гігієни правильного харчування, бережливого ставлення до свого здоровя; формувати мотиваційну установку на споживання корисної їжі.

Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Емоційне налаштування учнів.
Ось дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок  основ здоров’я  починаймо.

ІІ Актуалізація опорних знань.
- Що таке здоров’я?
 Яка здорова людина
Технологія  «Мікрофон»
  • Щаслива, життєрадісна, не звертається до лікаря, все добре, хороший настрій…
·      Слайд 2: Здоровя- це стан людини, коли в неї відсутнє будь-яке нездужання,коли вона має гарний настрій,задоволена своїм життям.
-Отже, здоров’я – це не тільки відсутність хвороб, а й здорові думки, вчинки і гарний настрій.
. Здоров'я  це  безцінний  дар, який підносить людині природа. Без нього дуже важко зробити життя цікавим і щасливим. Але як часто ми, розтрачуємо цей дар даремно, забуваючи, що втратити здоров'я легко, а ось повернути його дуже і дуже важко. Здоров'я, перш за все, залежить від  людини,  від того, як вона про нього піклується, від способу життя і від харчування.
ІІІ Повторення раніше вивченого
Слайд 3.  Робота в групах (скласти правила харчування)
         Об’єднати дітей у чотири групи. Кожній групі дати картки з одним правилом – деформоване речення. Діти мають скласти це правило і пояснити його.
         РЕТЕЛЬНО ПЕРЕЖОВУЙ ЇЖУ. Добре пережована їжа краще перетравлюється в шлунку і принесе більше користі нашому організму.
         ЇЖ В ОДИН І ТОЙ ЖЕ ЧАС. Якщо їсти в один і той же час, то шлунок вже почне готуватися заздалегідь до прийому їжі – виділятиме шлунковий сік. А значить їжа принесе більше користі.
         ВЖИВАЙ ТІЛЬКИ ЯКІСНІ ПРОДУКТИ. Неякісні продукти шкідливі для організму, навіть можуть призвести до отруєння.
         НЕ НАЇДАЙСЯ НА НІЧ. Якщо шлунок переобтяжений їжею, у вас буде поганий сон. - «Надмірне наповнення шлунку шкідливе для здоров’я»; - «Міра в їжі – то мати хорошого здоров’я».
- «Людина не живе, щоб їсти, а їсть, щоб жити»;
 Дійсно, не можна вбачати мету і зміст життя в їжі. З іншого боку, важливо правильно харчуватися. Дехто вважає, що не має значення, де, коли, скільки і як їсти, аби тільки не бути голодним. Проходить певний час, і така людина починає відчувати нездужання. Треба з дитячих років додержуватися правильного і раціонального харчування.
-         Яку потрібно їжу їсти?
-         Через скільки годин треба їсти?
-         Що вживати щодня?
-         Яка їжа шкодить здоровю?
Тоді й буде їжа для життя людини.
1.    Технологія  «Асоціативний кущ».
Слайд 4
Вчитель. Назвіть те, що дає їжа організму людини.
§         - Енергія, яку витрачає наш організм у процесі життєдіяльності, відновлюється лише за рахунок їжі, тому вона має бути поживною.
Усе найцінніше, що має людина і їжа - все йде від землі – матінки. Тому недаремно кажуть:
Слайд 5
 Гра «Розсипанка» Збери слова.
«Земля – наша мати, всіх годує...»
І на багатій землі зібрали  урожай
Слайд 6
Завдання : Розгадати кросворд.
Вчитель : Правильно- вітаміни.
І на столі ви бачите, що?
-         Овочі і фрукти
-         А як ви думаєте, що в них найбільше ховається?
      - Як їх звідти дістати?
 -Швидко  розєднай та тему нашого уроку  прочитай !
Слайд 7
Вітаміни і мікроелементи
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми говоритимемо про значення вітамінів і мікроелементів для здоров’я людини. .
V. Мотивація навчальної діяльності.
- Отримані знання нам необхідні для того, щоб не хворіти, почувати себе бадьорими, сильними, підтягнутими і стрункими. Знання про вітаміни, які ви сьогодні одержите, допоможуть вам зберегти здоров’я.
Вивчення нового матеріалу:        1.Група « Науковці послухаємо їх
Слайд 8,9,10
1..Уперше необхідність вітамінів для харчування була доведена російським лікарем Миколою Івановичем Луніним у 1881 році. В організм вітаміни потрапляють з їжею. Отже, потрібно знати, в яких продуктах є необхідні вітаміни.
2.     У 1911 році поляк Казимир Функ вперше виділив вітамін у кристалічному вигляді та дав йому назву від латинського слова «vita» — «життя»
3.     3. Людина повинна споживати близько 30 різних вітамінів, що підтримують працездатність та стійкість до захворювань. Брак вітамінів спричиняє авітаміноз. У важкій стадії це захворювання може бути смертельним.
На сьогодні відомо понад 50вітамінів.Позначаються вони спеціальними назвами або буквами латинського алфавіту A, B, C. D.
А яке значення мають вітаміни в житті людини ? Про це нам розкажуть самі
1.    Група « Вітаміни»
Вітаміни
(виходять діти, на головах у них шапочки з назвами вітамінів А, В, С, D. Сказане ілюструється слайдами.
Добрий день!
Впізнали нас?
Ми – вітаміни,
1.Ми – маленькі вітаміни,
Дуже корисні для людини.
Ми з мікробами воюєм,
Ми за вірусом полюєм.
Щоб не хворіли грипом та ангіною,
Вживайте, діти вітаміни!
Дуже корисні для людини.
 2.Вітамін А. На розвиток і ріст, і зір
 Впливають вітаміни,
 Що виростають в гарбузах,
 Морквині, горобині.
 У яйцях, маслі, молоці,
 Вони ще проживають.
 Це вітаміни групи А –
 Їх так ще називають.
 Ти ці продукти споживай,
 Здоров'я добре й гарне май.

3..Вітамін В. Щоб здоровим було серце,
 Нерви у порядку,
 Надворі ти погуляй
 І зроби зарядку.
 Їж печінку і сирок,
 Масло, хліб, свинину,
 Рибу, гречку і жовток,
 Навіть картоплину.
 Пам'ятай, школярику:
 Знає хай дитина:
 Що в продуктах цих живуть
 В – вітаміни.
4.Вітамін С. Щоб зміцнилися кістки
 У дитинстві ранньому,
 Більше кладіть у салати
 Зелені звичайної.
 Їжте часто ви лимони,
 Пийте чай з шипшини.
 Не забувайте ніколи
 Про С вітаміни.
 Всі ці продукти споживайте,
 Здоров'я добре й гарне майте.
5.Вітамін В. Щоб здоровим було серце,
 Нерви у порядку,
 Надворі ти погуляй
 І зроби зарядку.
 Їж печінку і сирок,
 Масло, хліб, свинину,
 Рибу, гречку і жовток,
 Навіть картоплину.
 Пам'ятай, школярику:
 Знає хай дитина:
 Що в продуктах цих живуть
 В – вітаміни.

6.Вітамін Д. У риб'ячому жирі,
 Яйцях, молоці
 Д вітаміни містяться оці.
 Їх дорослим й дітям треба споживати,
 Вони зубки і кістки будуть доглядати.
 Всі ці продукти споживайте,
 Здоров'я добре й гарне майте.

7..Всі вітаміни смачненькі
І солодкі, і кисленькі.
Їжте діти їх охоче
Кожен, хто коли захоче.
Щоб були ви здоровенькі
І красиві й рум’яненькі,
Щоб росли міцними й дужими,
До хвороб були байдужими.
Всі вітаміни разом.
Хто дружить із нами буде –
Всі незгоди позабуде.
Виросте міцним, здоровим,
Переможе всі хвороби.
Вітамін А сприяє росту, допомагає нормальному зору.
Вітамін В дуже потрібний для розумової і фізичної праці, поліпшення травлення.
Вітамін С запобігає простуді, поліпшує кровообіг, сприяє росту, лікує цингу.
Вітамін Д зміцнює кістки, запобігає рахітові.
Ото ж бо, діти, вітаміни завжди всім потрібні...

Слайд 15.
 Фізкультхвилинка
Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити.
Слайд 16
3.Група « Овочі» Вітаміни містяться у багатьох продуктах, особливо їх багато…А в чому?  Відгадаєте загадки.
Вправа «Комора здоров’я».
-Вітаміни, ви послухали, містяться у багатьох продуктах, особливо багато їх в овочах та фруктах. А в яких саме?

Вчитель.
Із-за гір, з-за океанів,
І у різний, звісно, час,
Овочі найвищих санів
Завітали всі до нас.
Полюбилась їм нівроку
Українськая землиця.
Й поселилися без строку,
Стали жити і плодиться.
Людям нашим підсобляти
І в достатку, і біді,
Навіть стали лікувати –
До них з серцем лиш прийди.

Я – великий і бокастий,
Жовтогрудий і смугастий.
Я чудовий дар осінній,
З гарним та смачним насінням.
Хто їсть кашу цю чудову,
Буде сильним і здоровим. (Гарбуз).

Я – солодка, соковита,
Покуштуй – не схочеш пити.
А як їстимеш саму,
Всі хвороби прожену! (Диня).

Кожен знає, ця дівиця
На городі – мов цариця.
Коси довгі, кучеряві,
Та ще й платтячко яскраве.
Я смачна і вітамінна,
І не гірше апельсина.
Той, хто мене поважає,
До ста років доживає. (Морква).

Ой, розхвалилася, дивіться!
Ти не схожа на царицю!
Я від тебе красивіший:
Червоніший і товстіший.
Український борщ чудовий
По усіх краях відомий.
У борщі я головний,
Борщ без мене не смачний! (Буряк).

Я – смачний, кругленький,
Маю щічки червоненькі.
До смаку я в кожній страві.
Роблять соки і приправи.
Соус, борщик і салат
Люди з радістю їдять. (Помідор).

Мене полюбляє кожна сім’я.
Щоб спокійно зимувати.
Садять всі мене багато.
Люблять вранці й на обід,
Так і кажуть: другий хліб. (Картопля).

    Отже, багата наша матінка – земля на вітаміни.
Якщо хочете бути здоровими, то їжте ці овочі і наберетесь сили.
А ще в них містяться мікроелементи.
Слайд 17
Мінерали (Мікроелементи) – хімічні елементи, що містяться в рослинних і тваринних організмах. Всі вони необхідні для життєдіяльності організму. Кальцій, фосфор,залізо…Вони містяться в їжі в невеликій кількості. Кожний елемент виконує певну роль в організмі.
В яких продуктах містяться мікроелементи ви дізнаєтеся, виконавши завдання
3.Робота з підручником. Слайд 18
4.    ГРА «ПЕРЕПЛУТАНКА»
Склади слова, які розсипалися.
СОМ’Я, МОКОЛО, Р
АБИ, ЙЯЦЯ
5.     

 А вітамінка ще й фізкультхвилинку проведе, щоб ваші пальчики підготувалися до роботи.
Фізкультхвилинка
Пальчикова гімнастика.

КВАСИМО КАПУСТУ

Руками імітуємо відповідні рухи:

- Ми капусту шаткували!

(двічі) – прямими, напруженими долонями імітуємо рухи сокири: уверх-униз.

- Солі в неї ми поклали!

(двічі) – пальці зібрані “щіпкою”, “солимо капусту”.

- Ми капусту м’яли, дерли!

(двічі) – енергійно стискаємо пальці в кулачки, то одночасно на двох руках, то по черзі.

- Смачну моркву туди терли!

(двічі) – пальці однієї руки зжаті в кулак і здійснюють ритмічні рухи уверх-униз по долоні другої руки. Після цього міняємо руки. . 
(Квашена капуста корисна для здоров'я, містить вітаміни та мікроелементи)

VІ.  Закріплення вивченого матеріалу
1.    Робота в зошиті.
2.    Слайд 19.  Назви страви, відгадавши рецепти – загадки
Група « Допитливі- кухарі»
А  допитливі – кухарики нам запропонують рецепти страв, які корисні для організму і містять вітаміни та мікроелементи. Відгадаємо 
1  В миску два яйця розбити
Молока туди долити
Підсолити збити трішки,
Сковорідку разом з маслом підігріти,
Влити масу
Й помішати хай вона
Пропікається до дна.
Все вже час до столу
Є сніданок! Можна їсти. ( Омлет)

2     Ми огірочки поріжем тоненько
 І нашаткуєм капусту дрібненько.
 Ще посічемо петрушки і кропу,
 Трохи підсолимо. Знімемо пробу.
 Ложку сметани в тарілку.Пора
  Їсти поживний ... , дітвора! ( Салат)

3   На плиті каструлька біла,
    В ній водичка закипіла.
- Буль-буль-буль, - вода булькоче.
   Що вона сказати хоче?
Каже мама: - Ач яка!
Захотіла буряка! -
Я в окріп буряк поклала,
А вода плюскоче: - Мало! -
Додала тоді квасолю,
Цибулину, бараболю,
І морквину, й капустину,
Ложку солі, дрібку кмину.
Не забула й помідори.
От і ... буде скоро. ( Борщ)
4  Як закипить у каструлі водичка
Ягоди вкинемо,малини й сушки.
Можна смородину, можна і вишні.
Цукру насиплемо – не буде він лишній
Знову усе кипить
Прохолоне - і можна вже пить. ( Компот)
Гра «Вітамінний потяг». Слайд 20.
Потрібно у вагончики розмістити так «пасажирів» відповідно, які вітаміни в них містяться.
Слайд 21 Вправа «Збери урожай яблук»
Вітаміни різні споживай,
Здоров’я добре й гарне май.
Тож їжте моркву і картоплю, і житній хліб, і помідори. Щоб все було ситно і смачно, дружіть з молоком та маслом. Бо ж більше нема багатства за –
міцне здоров’я . На радість всім : здорові зростайте..
VІІ. Підсумок уроку.
Технологія «Незакінчене речення»
- Сьогодні на уроці я дізнався (-лася)...
- Найцікавішим завданням було...
- Я вважаю, що вітаміни…
              - Чого навчились на уроці?
- Чи стануть вітаміни твоїми «друзями»?
- Які слова нові ви відкрили на уроці?

Отже,  діти ,  бажаю  вам,  щоб  ви  завжди  смакували  смачну  та  корисну  їжу. Дякую за роботу! Молодці!

Немає коментарів:

Дописати коментар