Мета: поглибити знання про вітаміни і
мікроелементи, їх вплив на здоров’я, довести перевагу
натуральних продуктів, розширити уявлення про правила вживання їжі та продукти
харчування; виховувати навички культури і гігієни правильного харчування,
бережливого ставлення до свого здоров’я; формувати мотиваційну
установку на споживання корисної їжі.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Емоційне налаштування учнів.
Ось
дзвінок нам дав сигнал –
Працювати
час настав.
Тож
і ми часу не гаймо,
Урок основ здоров’я починаймо.
ІІ Актуалізація опорних знань.
- Що таке здоров’я? Яка здорова людина
- Що таке здоров’я? Яка здорова людина
Технологія «Мікрофон»
- Щаслива,
життєрадісна, не звертається до лікаря, все добре, хороший настрій…
· Слайд 2: Здоровя- це стан людини, коли в неї
відсутнє будь-яке нездужання,коли вона має гарний настрій,задоволена своїм
життям.
-Отже,
здоров’я – це не тільки відсутність хвороб, а й здорові думки, вчинки і гарний
настрій.
. Здоров'я це безцінний дар, який підносить людині природа. Без нього
дуже важко зробити життя цікавим і щасливим. Але як часто ми, розтрачуємо цей
дар даремно, забуваючи, що втратити здоров'я легко, а ось повернути його дуже і
дуже важко. Здоров'я, перш за все, залежить від
людини, від того, як вона про
нього піклується, від способу життя і від харчування.
ІІІ Повторення раніше вивченого
Слайд 3. Робота в групах (скласти правила харчування)
Об’єднати дітей
у чотири групи. Кожній групі дати картки з одним правилом – деформоване
речення. Діти мають скласти це правило і пояснити його.
РЕТЕЛЬНО
ПЕРЕЖОВУЙ ЇЖУ. Добре пережована їжа краще перетравлюється в шлунку і принесе
більше користі нашому організму.
ЇЖ В ОДИН І
ТОЙ ЖЕ ЧАС. Якщо їсти в один і той же час, то шлунок вже почне готуватися
заздалегідь до прийому їжі – виділятиме шлунковий сік. А значить їжа принесе
більше користі.
ВЖИВАЙ
ТІЛЬКИ ЯКІСНІ ПРОДУКТИ. Неякісні продукти шкідливі для організму, навіть можуть
призвести до отруєння.
НЕ НАЇДАЙСЯ НА НІЧ. Якщо шлунок
переобтяжений їжею, у вас буде поганий сон. - «Надмірне наповнення
шлунку шкідливе для здоров’я»; - «Міра в їжі – то мати хорошого здоров’я».
- «Людина не живе, щоб
їсти, а їсть, щоб жити»;
Дійсно, не можна вбачати мету і
зміст життя в їжі. З іншого боку, важливо правильно харчуватися. Дехто вважає,
що не має значення, де, коли, скільки
і як їсти, аби тільки
не бути голодним. Проходить певний час, і така людина починає відчувати
нездужання. Треба з дитячих років додержуватися правильного і раціонального харчування.
-
Яку
потрібно їжу їсти?
-
Через
скільки годин треба їсти?
-
Що
вживати щодня?
-
Яка
їжа шкодить здоровю?
Тоді
й буде їжа для життя людини.
1.
Технологія «Асоціативний кущ».
Слайд 4
Вчитель. Назвіть
те, що дає їжа організму людини.
§
- Енергія, яку витрачає наш організм у процесі
життєдіяльності, відновлюється лише за рахунок їжі, тому вона має бути поживною.
Усе
найцінніше, що має людина і їжа - все йде від землі – матінки. Тому
недаремно кажуть:
Слайд 5
Гра «Розсипанка» Збери слова.
«Земля – наша мати, всіх годує...»
І на багатій землі зібрали урожай
Слайд 6
Завдання : Розгадати кросворд.
Завдання : Розгадати кросворд.
Вчитель :
Правильно- вітаміни.
І на столі ви бачите,
що?
-
Овочі і
фрукти
-
А як ви
думаєте, що в них найбільше ховається?
- Як їх звідти дістати?-Швидко роз’єднай та тему нашого уроку прочитай !
Слайд 7
Вітаміни
і мікроелементи
ІV.
Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ми
говоритимемо про значення вітамінів і мікроелементів для здоров’я людини. .
V. Мотивація навчальної
діяльності.
- Отримані знання нам необхідні для того, щоб не хворіти,
почувати себе бадьорими, сильними, підтягнутими і стрункими. Знання про
вітаміни, які ви сьогодні одержите, допоможуть вам зберегти здоров’я.
Вивчення нового
матеріалу: 1.Група « Науковці послухаємо їх
Слайд
8,9,10
1..Уперше
необхідність вітамінів для харчування була доведена російським лікарем Миколою
Івановичем Луніним у 1881 році. В організм вітаміни
потрапляють з їжею. Отже, потрібно знати, в яких продуктах є
необхідні вітаміни.
2.
У 1911
році поляк Казимир Функ вперше виділив вітамін у кристалічному вигляді та дав
йому назву від латинського слова «vita» — «життя»
3.
3. Людина повинна споживати близько 30 різних
вітамінів, що підтримують працездатність та стійкість до захворювань. Брак
вітамінів спричиняє авітаміноз. У
важкій стадії це захворювання може бути смертельним.
На сьогодні відомо понад 50вітамінів.Позначаються вони
спеціальними назвами або буквами латинського алфавіту A, B, C. D.
А
яке значення мають вітаміни в житті людини ? Про це нам розкажуть самі
1.
Група « Вітаміни»
Вітаміни
(виходять діти, на головах у них шапочки з
назвами вітамінів А, В, С, D. Сказане ілюструється слайдами.
Добрий день!
Впізнали нас?
Ми – вітаміни,
1.Ми – маленькі вітаміни,
Дуже корисні для людини.
Ми з мікробами воюєм,
Ми за вірусом полюєм.
Щоб не хворіли грипом та ангіною,
Вживайте, діти вітаміни!
Дуже корисні для людини.
Дуже корисні для людини.
Ми з мікробами воюєм,
Ми за вірусом полюєм.
Щоб не хворіли грипом та ангіною,
Вживайте, діти вітаміни!
Дуже корисні для людини.
2.Вітамін А. На розвиток і ріст, і зір
Впливають вітаміни,
Що виростають в гарбузах,
Морквині, горобині.
У яйцях, маслі, молоці,
Вони ще проживають.
Це вітаміни групи А –
Їх так ще називають.
Ти ці продукти споживай,
Здоров'я добре й гарне май.
3..Вітамін В. Щоб здоровим було
серце,
Нерви у порядку,
Надворі ти погуляй
І зроби зарядку.
Їж печінку і сирок,
Масло, хліб, свинину,
Рибу, гречку і жовток,
Навіть картоплину.
Пам'ятай, школярику:
Знає хай дитина:
Що в продуктах цих живуть
В – вітаміни.
4.Вітамін С.
Щоб зміцнилися кістки
У дитинстві
ранньому,
Більше кладіть у салати
Зелені звичайної.
Їжте часто ви лимони,
Пийте чай з шипшини.
Не забувайте ніколи
Про С вітаміни.
Всі ці продукти споживайте,
Здоров'я добре й гарне майте.
5.Вітамін В. Щоб здоровим було
серце,
Нерви у порядку,
Надворі ти погуляй
І зроби зарядку.
Їж печінку і сирок,
Масло, хліб, свинину,
Рибу, гречку і жовток,
Навіть картоплину.
Пам'ятай, школярику:
Знає хай дитина:
Що в продуктах цих живуть
В – вітаміни.
6.Вітамін Д. У риб'ячому жирі,
Яйцях, молоці
Д вітаміни містяться оці.
Їх дорослим й дітям треба споживати,
Вони зубки і кістки будуть доглядати.
Всі ці продукти споживайте,
Здоров'я добре й гарне майте.
7..Всі вітаміни смачненькі
І солодкі, і кисленькі.
Їжте діти їх охоче
Кожен, хто коли захоче.
Щоб були ви здоровенькі
І красиві й рум’яненькі,
Щоб росли міцними й дужими,
До хвороб були байдужими.
Всі вітаміни разом.
І солодкі, і кисленькі.
Їжте діти їх охоче
Кожен, хто коли захоче.
Щоб були ви здоровенькі
І красиві й рум’яненькі,
Щоб росли міцними й дужими,
До хвороб були байдужими.
Всі вітаміни разом.
Хто дружить із нами буде –
Всі незгоди позабуде.
Виросте міцним, здоровим,
Переможе всі хвороби.
Вітамін А сприяє росту, допомагає
нормальному зору.Вітамін В дуже потрібний для розумової і фізичної праці, поліпшення травлення.
Вітамін С запобігає простуді, поліпшує кровообіг, сприяє росту, лікує цингу.
Вітамін Д зміцнює кістки, запобігає рахітові.
Ото ж бо, діти, вітаміни завжди всім потрібні...
Слайд 15.
Фізкультхвилинка
Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити.
Слайд 16
3.Група « Овочі» Вітаміни містяться у багатьох продуктах, особливо їх
багато…А в чому? Відгадаєте загадки.
Вправа «Комора здоров’я».
-Вітаміни, ви послухали, містяться у багатьох продуктах,
особливо багато їх в овочах та фруктах. А в яких саме?
Вчитель.
Із-за гір, з-за океанів,
І у різний, звісно, час,
Овочі найвищих санів
Завітали всі до нас.
Полюбилась їм нівроку
Українськая землиця.
Й поселилися без строку,
Стали жити і плодиться.
Людям нашим підсобляти
І в достатку, і біді,
Навіть стали лікувати –
До них з серцем лиш прийди.
Я – великий і бокастий,
Жовтогрудий і смугастий.
Я чудовий дар осінній,
З гарним та смачним насінням.
Хто їсть кашу цю чудову,
Буде сильним і здоровим. (Гарбуз).
Я – солодка, соковита,
Покуштуй – не схочеш пити.
А як їстимеш саму,
Всі хвороби прожену! (Диня).
Кожен знає, ця дівиця
На городі – мов цариця.
Коси довгі, кучеряві,
Та ще й платтячко яскраве.
Я смачна і вітамінна,
І не гірше апельсина.
Той, хто мене поважає,
До ста років доживає. (Морква).
Ой, розхвалилася, дивіться!
Ти не схожа на царицю!
Я від тебе красивіший:
Червоніший і товстіший.
Український борщ чудовий
По усіх краях відомий.
У борщі я головний,
Борщ без мене не смачний! (Буряк).
Я – смачний, кругленький,
Маю щічки червоненькі.
До смаку я в кожній страві.
Роблять соки і приправи.
Соус, борщик і салат
Люди з радістю їдять. (Помідор).
Мене полюбляє кожна сім’я.
Щоб спокійно зимувати.
Садять всі мене багато.
Люблять вранці й на обід,
Так і кажуть: другий хліб. (Картопля).
Якщо хочете бути здоровими, то їжте ці овочі і наберетесь сили. А ще в них містяться мікроелементи.
Слайд 17
Мінерали (Мікроелементи) – хімічні елементи, що містяться в рослинних і тваринних організмах. Всі вони необхідні для життєдіяльності організму. Кальцій, фосфор,залізо…Вони містяться в їжі в невеликій кількості. Кожний елемент виконує певну роль в організмі.
В
яких продуктах містяться мікроелементи ви дізнаєтеся, виконавши завдання
3.Робота з підручником. Слайд 18
4. ГРА «ПЕРЕПЛУТАНКА»
Склади слова, які розсипалися.
СОМ’Я, МОКОЛО, РАБИ, ЙЯЦЯ
Склади слова, які розсипалися.
СОМ’Я, МОКОЛО, РАБИ, ЙЯЦЯ
5.
А
вітамінка ще й фізкультхвилинку проведе, щоб ваші пальчики підготувалися до роботи.
Фізкультхвилинка
Пальчикова гімнастика.
КВАСИМО КАПУСТУ
Руками імітуємо відповідні рухи:
- Ми капусту шаткували!
(двічі) – прямими, напруженими долонями імітуємо рухи
сокири: уверх-униз.
- Солі в неї ми поклали!
(двічі) – пальці зібрані “щіпкою”, “солимо капусту”.
- Ми капусту м’яли, дерли!
(двічі) – енергійно стискаємо пальці в кулачки, то
одночасно на двох руках, то по черзі.
- Смачну моркву туди терли!
(двічі) – пальці однієї руки зжаті в кулак і здійснюють
ритмічні рухи уверх-униз по долоні другої руки. Після цього міняємо руки. .
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1.
Робота в зошиті.
2.
Слайд 19. Назви страви, відгадавши рецепти – загадки
Група « Допитливі-
кухарі»
А допитливі – кухарики нам
запропонують рецепти страв, які корисні для організму і містять вітаміни та
мікроелементи. Відгадаємо
1 В миску два яйця розбити
Молока туди долити
Підсолити збити трішки,
Сковорідку разом з маслом
підігріти,
Влити масу
Й помішати хай вона
Пропікається до дна.
Все вже час до столу
Є сніданок! Можна їсти. ( Омлет)
2 Ми огірочки поріжем тоненько
І нашаткуєм капусту дрібненько.
Ще посічемо петрушки і кропу,
Трохи
підсолимо. Знімемо пробу.
Ложку сметани в тарілку.Пора
Їсти поживний ... , дітвора! ( Салат)
3 На плиті
каструлька біла,
В ній водичка закипіла.
- Буль-буль-буль, - вода
булькоче.
Що вона сказати хоче?
Каже мама: - Ач яка!
Захотіла буряка! -
Я в окріп буряк поклала,
А вода плюскоче: - Мало!
-
Додала тоді квасолю,
Цибулину, бараболю,
І морквину, й капустину,
Ложку солі, дрібку
кмину.
Не забула й помідори.
От і ... буде скоро. ( Борщ)
4 Як закипить у каструлі водичка
Ягоди вкинемо,малини й сушки.
Можна смородину, можна і вишні.
Цукру насиплемо – не буде він
лишній
Знову усе кипить
Прохолоне - і можна вже пить. (
Компот)
Гра «Вітамінний потяг». Слайд 20.
Потрібно у вагончики розмістити так «пасажирів»
відповідно, які вітаміни в них містяться.
Слайд 21 Вправа
«Збери урожай яблук»
Вітаміни різні споживай,
Здоров’я добре й гарне май.
Тож їжте моркву і картоплю, і житній хліб, і помідори.
Щоб все було ситно і смачно, дружіть з молоком та маслом. Бо ж більше нема
багатства за –
міцне здоров’я . На радість всім : здорові зростайте..
VІІ.
Підсумок уроку.
Технологія «Незакінчене речення»
-
Сьогодні на уроці я дізнався (-лася)...
-
Найцікавішим завданням було...
- Я вважаю, що вітаміни…
- Чого навчились на уроці?
- Чи стануть
вітаміни твоїми «друзями»?
- Які слова
нові ви відкрили на уроці?
Отже, діти , бажаю вам,
щоб ви завжди смакували смачну та
корисну їжу. Дякую за
роботу! Молодці!
Немає коментарів:
Дописати коментар