середу, 18 квітня 2018 р.

ВИХОВНА ГОДИНА: «Україна - моя Батьківщина» Карабута Ірина, Гостищева Аліна

    Мета: формувати в учнів ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави; розширити знання учнів про державні і народні символи України; виховувати в учнів патріотичні почуття, національну свідомість, гордість за приналежність до українського народу, повагу до традицій українців.

Хід уроку
І. Організація класу
1. Вступне слово вихователя.
     Дорогі діти! Я рада вас вітати !
II.  Мотивація навчальної діяльності.    
Сьогодні ми поведемо розмову про найцінніше, що є у кожної людини, що об’єднує нас в одну родину. А про що саме, ви дізнаєтесь, послухавши вірш:
Оця земля, це небо, ці стежини,
Поля безкрайні, річенька в гаю,
Усе – моє, все зветься – Україна,
Її – всім серцем рідну я люблю!
Шумливий ліс, Дніпра зелені кручі,
Говерла, що знялась за небокрай…
Ці люди – роботящі і співучі,
Це все моє – це наш славетний край.
Земля, омита кров'ю, буде завше
Боротись за святе і за своє.
І Схід, і Захід – все це рідне, наше.
Усе її багатство – це твоє!
- Про що говориться у вірші?
- Дайте відповідь на таке запитання: «Що означаєУкраїна для кожного із вас?»,«Яка вона?»
Вправа «Асоціативний кущ»
(рідний край, Київ, домівка, школа, Батьківщина, земля, рідна, багата, щедра, прекрасна, співуча, люба, мила, чарівна, цінна,неповторна, ліси, річки, гори, моря, Дніпро, любов, дружба, природа)
III. Повідомлення теми і мети заходу.
- Сьогодні ми поговоримо про чарівну, багату і щедру, співочу і сповнену краси, найріднішу землю, прекраснішої від якої немає у світі, нашу УКРАЇНУ
ІV. Основна частина
1) Бесіда
- І сьогодні ми помандруємо просторами нашої неньки - України і відчуємо, що ми справжні українці.Ви вже багато чого знаєте про неї і тому будете мені допомагати.
-А подорожувати ми будемо на чарівній ракеті, яка легко перенесе нас в будь-яку частинку країни і, навіть, в далеке минуле. Приготувались! Ми пролітаємо над густими зеленими лісами, глибокими синіми річками, над широкими степами і зупиняємось у далекому минулому.
2) 1 зупинка «Виникнення української землі» Легенда проУкраїну
Бог створив нашу землю і почав роздавати її різним народам. Наші предки пізно спохватилися, і землі їм не дісталося. От вони прийшли до Бога, який в цей час молився. Через деякий час Бог озирнувся і запитав їх:
— Чого ви прийшли до мене?
Дізнавшись, що вони осталися без землі, він запропонував їм чорну землю.
— Ні. Ми не будемо там жити. Там уже живуть німці, французи, італійці, — сказали наші предки.
— Ну тоді я дам вам землю, яку я залишив для раю. Там є все: річки, озера, пустелі, ліси, гори. Але пам’ятайте: якщо будете берегти цю землю, то вона буде ваша, а якщо ні — то ворога, — сказав Бог. Пішли предки наші на ту землю і оселилися там. А країну свою називали Україною від слова рай.. І зараз ми живемо на тій самій райській землі.
– Чому нашу землю називають райскою?
-         А ми поспішаємо далі. Ракета переносить нас в нашу рідну країну.
3) 2 зупинка «Моя  рідна країна»
Україна - одна з найбільших європейських держав. На території України проживає понад 110 національностей. Чисельність населення становить близько 43 млн. осіб.
4) 3-та зупинка«Україна - незалежна держава»
Україна - країна, де найбільше люблять волю, країна довгої вікової боротьби за неї. Нещодавно наша держава відзначила знаменну дату. Хто знає – яку? 
— Правильно. 26-та річниця Незалежності,яка не була легкою, але всього за чверть століття Україна багато здобула.
Наші пам'ятки архітектури відвідують європейці, нашу продукцію з радістю споживають у всьому світі.
Отже 26 років тому  24 серпня 1991 року Верховна рада проголосила Акт незалежності та створення самостійної держави. Україна має свою Конституцію - Основний закон, правила, за якими живуть українці. Також в Основному законі сказано, що державною мовою в Україні є українська мова. Виборовши свою волю, Україна має і свої державні символи.
Які державні символи ви знаєте?
Герб – це частина корони, яку носили київські князі. Чому саме тризуб вважають гербом України?
Мабуть тому, що число три вважалося числом казковим і чарівним. У багатьох казках ми знаходимо розповіді про трьох богатирів, про три дороги, про три бажання. А ще в тризубі відображено триєдність життя: це Батько, Мати, Дитя, які символізують Силу, Мудрість, Любов.
Герб держави України – тризуб – символізує мир і творчу працю,
Державний прапор – «мир» і «багатство», у воєнний час Прапороносцями призначали визначних богатирів, які мали за обов’язок постійно тримати прапор над полем бою, пильно охороняти його. Значення прапора під час бою було надзвичайно велике. Якщо він стояв нерухомо, знали: битва проходила успішно.
Сьогодні Державний прапор постійно гордо майорить на полях битв, де українські воїни захищають нас усіх від ворогів, на будинках Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України. Він – символ міцності й незалежності.
Державний гімн – це урочиста пісня – символ нашої країни. Автор – український поет Павло Чубинський. До тексту мелодію склав Михайло Вербицький. Всі найбільші свята українського народу, проходять з урочистим виконанням нашого прекрасного Гімну..
Слухати гімн потрібно стоячи, мовчки, з гордо піднятою головою.
5) 4-а зупинка «Українська народна символіка»
Народні символи - це те, щонайбільше любить і цінує народ. Їх вишивають на полотні, про них складають вірші, пісні, легенди, Народні символи України є рослинні і тваринні. До рослинних символів належать калина, верба, дуб, тополя, барвінок, чорнобривці. Вони здавна уособлюють красу нашої України, духовну міць народу, засвідчують любов до рідної землі.
Тваринних символів у нас також є багато. У козацькі часи улюбленою твариною був кінь. Але найулюбленішими тваринними символами є птахи. Люди вважали, що навесні душі померлих в образі птахів повертаються на землю.
Національні символи та обереги України
Жито - символ життя, добробуту і злагоди в сім'ї.
Дуб - символ міцності, сили
Барвінок - символ вічності.
Калина - символ краси, кохання, щастя.
Верба - символ журби.
Лелека - символ сімейного затишку і благополуччя.
Соловей - символ веселощів, задоволення.
Український віночок - є частиною українського національного костюма. В давнину їх носили тільки дівчата. Плели з живих квітів. Вважалось, що в них є чаклунська сила, здатна захистити від будь-якого лиха. Тому український віночок не просто прикраса, а й оберіг.
Традиційно український віночок прикрашали різнокольоровими стрічками. Кожен колір мав свою символіку. Так, коричневий - це символ землі, жовтий - символ сонця, синій - символ неба і води, зелений - символ молодосиі та кпаси, рожевий — символ врожаю, малиновий - символ здоров'я, фіолетовий - символ мудрості. Оберегами також є  Вишитий рушник – стародавній оберіг дому. З рушником зустрічали гостей, молоді ставали на рушник під час шлюбного обряду. Вважалося, що візерунок вишивки оберігає від лиха та захищає від хвороб. Червоний колір символізує любов, а чорний - журбу.
V. Закріплення і систематизація набутих знань
1) « Творча робота»
     -Діти розмальовують малюнок, де зображені хлопчик та дівчинка, що вбрані в українське, національне вбрання.
2) Розгадування кросворду « Україна»
1. Дерево – символ мужності, сили на Україні (дуб).
2. Український воїн у минулому (козак).
3. Один із символів нашої держави (прапор)
4. Збірка віршів Т.Г.Шевченка (Кобзар).
5. Столиця України (Київ).
6. Квітка-символ України (Барвінок).
7. Гори України – (Карпати)
VI. Підсумок уроку
Пам’ятайте, діти, ви - майбутнє України. Україна - це ви! То ж своїми знаннями, працею, здобутками примножуйте її культуру, своїми досягненнями прославляйте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України. Хотілося б вам усім побажати
Добра, і злагоди, миру, й краси,
Щоб для України виросли.
Хай вам щастить завжди й у всьому,
Не піддавайте серце злому.
Хай Бог усім допомагає
І рідний край оберігає

Дякую вам за увагу і співпрацю. На все добре!

Немає коментарів:

Дописати коментар