неділю, 1 квітня 2018 р.

Тема:"СИВІ ДНІПРОВІ ХВИЛІ ПЛИНУТЬ ІЗ ГЛИБИНИ ВІКІВ... Подорож картою України (4-й клас)" Іванова Н.М.

Мета: ознайомити учнів із походженням назв рік та міст України; розширювати знання учнів про природу та історію рідної землі, про найбільшу річку України — Дніпро; розвивати просторові уявлення дітей, зв’язне мовлення, пам’ять, пізнавальні інтереси; виховувати допитливість, патріотичні почуття, любов до України.
Обладнання: карта України; ілюстративний матеріал «Краєвиди Дніпра»; ілюстрації за темою із зображенням Києва, Дніпропетровська, Запоріжжя, Канева, Черкас.
Епіграф:
Крізь віки, крізь роки біжить Дніпра вода...
0. Горбаєнко

ХІД ЗАХОДУ
— Величезні простори нашої країни... З краю в край перетинають їх сині стрічки — малі та великі ріки.
Ріка добра. Вона всім дозволяє купатися в ній, і любов’ю чекає на нас, мов матуся своїх діток. Ріка пригортає теплими хвилями, говорить із нами, співає і плаче. Проте ми не завжди уважно ставимося до неї.
Вона є великою трудівницею. Це їй необхідно нести воду з краю в край, добувати електрику, напувати спраглу землю, захищати, рятувати, зігрівати нам душу та милувати око.

1-й учень
Я на річку в день погожий
Надивитися не можу.
Сонце гріє, аж пече,
Річка швидко так тече.
Бистрі хвилі, як подружки,
Мчать у низ все дужче й дужче...
Ю. Чеповецький
—Дніпро!
Сивочолий Борисфен, — Дніпро!
Дніпро - Славута!
Це не просто ріка, а ріка-символ. Символ вселюдського єднання, що тече крізь віки — з півночі на південь, із минулого в майбутнє... Тече крізь долю і душу українського народу, крізь його пісню і щире слово. Єднається з водами інших рік, лине до Чорного моря, і разом із ним впадає у Світовий океан.

2-й учень
У світі є річок багато дуже красивих
Та для українця найкраща із усіх —
Та, що зветься Дніпр широкий,
Що оспіваний великим Кобзарем
3-й учень
І могутня сила величава,
І велика міць води Дніпра
Не залишить україночку в неволі
Не залишить, бо він — відданий слуга.

4-й учень
Хай Дніпро, могутній й красивий,
Дарує всім добробут та життя.
Хай його велика міць і слава
Розкриють нам Вітчизни поняття.
А. Вахтель
—Назва Дніпро походить від сарматського топоніму « Дп» — вода та «Епра» — західна. Перші згадки про Дніпро датуються V ст. до н. е., коли греки називали Дніпро Борисфен, що у перекладі — «ріка з півночі». За часів Київської Русі Дніпро мав назву Славутич, що означало «слов’янська ріка».

5 - й учень
Чудовий Дніпро у тиху погоду,
Коли вільно і плавно мчить
Крізь ліси і гори повні води свої.
Ані ворухнеться, ані загуркотить.

6-й учень. Дивишся на нього і здається, неначе плине і в’ється блакитний дзеркальний шлях.

7-й учень. Любо тоді сонцю глянути з височини й опустити промені у холод скляних вод, і прибережним лісам яскраво відбитися у водах.

8-й учень. Зеленокудрі! Вони припали разом із польовими квітами до вод і схилилися, дивляться у них — і не надивляться, і не намилуються світлим образом своїм, і посміхаються до нього, і вітають його, киваючи гіллям.

9-й у ч е н ь. Усередину Дніпра вони не наважуються глянути: ніхто, крім сонця й блакитного неба, не дивиться туди. Не будь-який птах долетить до середини Дніпра. Немає рівної йому ріки на світі.
М. Гоголь. Пер. М. Рильського
—Басейн Дніпра займає найбільшу площу в Україні. Разом із притоками на нього припадає близько 60 % водних ресурсів України.
Дніпро бере свій початок у Росії, на Валдайській височині.
На території України він розпочинає свій шлях на південь від міста Лосєва Чернігівської області. Тут річка має широку долину і тече серед луків та боліт. Неподалік від кордону з Білорусією в Дніпро впадає повноводна ріка Прип’ять, що має повільну течію і протікає заболоченою поліською низовиною.
Повноводна Десна поповнює кількість води у Дніпрі. Після впадання притоку Прип’яті й Десни Дніпро стає широким і повноводним.

10-й учень. За легендою, Дніпро і Десна — брат і сестра. Десні дуже хотілося бути першою. Вона прудко побігла до моря, щоб випередити брата. А Дніпро перегнав сестру. Перетнув дорогу. Стала Десна притокою Дніпра. Влила свої води в його могутню течію.

—Від кордонів Білорусі до Нової Каховки Дніпро перетворений на каскад водосховищ. Від Каховського водосховища річка несе свої води в природному річищі та впадає в Дніпровський лиман, утворюючи широку дельту.
Якщо подивитися на Дніпро з висоти — в Києві, Каневі, Черкасах, — він завжди і скрізь вражає непередаваною величчю. Хочеться дивитися на мальовничий простір, почуватися його невід’ємною частиною.
Учні декламують вірш Ю. Петровічева «О Борисфене!».
11-й учень
О Дніпре широкий, о батько Русі!
Тобі поклонялися люди усі.
На тобі було місто засновано славне,
Воно розвивалося тихо і плавно.

12-й учень
І зараз течеш через стольний наш град,
І кожен твоїй присутності рад.
Ти нас охрестив, життя ти нам дав.
Як добре, що місто тут Кий заснував.

13-й учень
У водах твоїх Русь Володимир хрестив
І у води твої язичних богів опустив...
По боках двох твоїх лежить Україна,
Україна — це наша є рідна країна.

14-й учень
По землі українській течеш крізь віки,
І в водах твоїх вмилось сонце й зірки.
Землі несеш радість, забираєш скорботу,
І люди для тебе знаходять добру роботу:

15-й учень
Оросити поля, налити колосся,
Облити водою дерев всіх волосся.
Ти ніколи не зрадиш, ти завжди допоможеш,
В біді свій народ ти ніколи не бросиш.
16-й учень
Борисфене наш славний, носитель добра,
Твоєю водою Україна жива!

— Діти, спробуйте уявити Дніпро. Ріка по території України долає шлях 981 км, має приблизно 1350 приток: Рось, Прип'ять, Десна, Ворскла, Самара, Псел... На ній споруджено багато електростанцій.
Це найбільша річка в Україні й третя в Європі. Береги Дніпра і його притоки є надзвичайно мальовничими. Дніпро біля Києва має широке русло, сильну течію. Дніпрові хвилі невпинно крутять величезні турбіни потужної гідроелектростанції. Трохи вище від міста річку перегороджено велетенською греблею, об яку розбиваються хвилі рукотворного моря.

17-й учень. Сучасний Київ — велике і прекрасне місто, що розташоване на обох берегах Дніпра. У Києві є 60 парків і 200 скверів, Зоологічний парк, Ботанічний сад, гідропарк. Є багато вишів, музеїв, бібліотек, фабрик і заводів. На одному з них випускають найбільший літак «Мрія». Кияни люблять своє місто, складають про нього вірші, пісні.

Учні читають вірш Л. Камінчука «Наша столиця».
18 - й учень
Чудовий день, ясна пора.
Легенький вітерець повіяв.
На кручах сивого Дніпра
Стоїть столиця наша — Київ.

19-й учень
Квітує свічками каштан,
На храмах грає позолота,
Ось Володимир, ось Богдан,
Он сяють Золоті ворота.

20-й учень
Летить у небі голуб — птах,
Над ним хмарки, немов пір’їни.
Й тріпоче синьо-жовтий стяг,
Як вільне серце України.

— Далі радо нас вітає місто хіміків, обласний центр, що має назву Черкаси.

21-й учень. У XIII столітті чимало черкесів перебралося з Північного Кавказу, які заклали біля Дніпра поселення і дали назву Черкаси. Але оселилися тут не тільки черкеси, а й представники інших народностей.

22-й учень. На правому березі Дніпра перед нами постає місто Канів. Це місто знають усі українці, тут святиня нашого народу. У Каневі, на Чернечій горі, знаходиться могила генія українського народу — Т. Г. Шевченка.

Ось як писав Великий Кобзар про Дніпро-Славуту:
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилі підійма...
(Звучить аудіозапис)

23-й учень. Ще трохи вниз по Дніпру — і перед нами одне з найбільших міст — Дніпро (Дніпропетровськ), у минулому — Катеринослав. Це великий індустріальний центр. Тут випускають тролейбуси, бурякозбиральні комбайни, меблі, папір, будівельні матеріали, ракетоносії «Циклон», що виводять на орбіту космічні ракети. Уславилася Дніпропетровщина своїми декоративними розписами.

24-й учень. Опускаємося нижче течією Дніпра... Постає славне місто Запоріжжя. Колись давно в цій частині Дніпро був несудноплавний, адже русло річки вкривали пороги. Але на Дніпрі спорудили греблі, які підняли рівень води. Тому згадка про пороги залишилася лише у назві міста.

25-й учень. Це місто створили вільні козаки. Вони втікали від неволі й оселялися на великих островах серед Дніпра. Так виникла Запорізька Січ. Коли за Дніпровими порогами виникло місто, його назвали Запоріжжям.

— Дніпрові пороги... Вони віддавна були символом жорстокої сили, над якого, здавалося, не владна людина. Ці могутні виходи гранітів мали свої назви: поріг Ненаситець, Будило, Лишній, Дзвонецький, Вільний. І лише 1932 року люди здолали їх, спорудивши Дніпрогес. І відтоді шлях од верхів’я Дніпра до Чорного моря відкритий.

26-й учень
Тече Дніпро по Україні
Поміж Чернігівських лісів...
Ось Оболонь уже в долині,
І Київ у святій красі.

27-й учень
Позаду Канів і Черкаси,
Ген-ген синіють в далині.
Дніпропетровськ з’явився красень,
В воді блищать його вогні.

28-й учень
Лоцькам’янка, Кодак старинний,
Дніпропетровське джерело —
Мій край пісенний, солов'їний,
Душі надійнеє крило.

29-й учень
Ось Запоріжжя, Січ козацька,
Схиляє голову свою,
Це все свідомо, не зненацька,
У думах довго я стою.

30-й учень
Горжусь країною, землею,
Що довелось мені тут жить.
Не українець ти душею,
Якщо не можеш це любить.
А. Іванов «Тече Дніпро по Україні»
— Змінюються часи, відходять покоління людей, але українці хочуть бачити Дніпро дужим, повноводним, вічним. Дніпро знає і багато може розповісти про нас, себе, народ, для якого він був завжди священним.

31-й учень
Століття плинуть, тисячі років
Несе Дніпро свої могутні води,
І дивиться з високих берегів
Плекає долю нашого народу.

В. Нікітенко

Немає коментарів:

Дописати коментар