Мета: формування компетентностей: вміння вчитися– самоорганізація до навчальної
діяльності у діях з іншими учасниками навчально – виховного процесу; предметних
компетентностей: закріплювати
знання учнів про прикметник; вчити утворювати і правильно вимовляти
прикметникові форми з суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-; розвивати культуру
мовлення; виховувати почуття гордості за славне сьогодення української держави.
Обладнання: презентація.
Хід уроку
Слайд 1.
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього
завдання.
Підручник ст.. 97, впр. 186
Слайд 2.
ІІІ. Хвилинка каліграфії
Ф фр
Н ечч Л
вія Іт лія
Франція Німеччина Латвія
Італія
(країни Європи)
Слайд 3.
ІV.
Повідомлення теми уроку.
-
Подивіться
ось сюди, та скажіть, що ви бачите?
(Франція, французи, французький прапор;
Німеччина, німці, німецький прапор;
Латвія, латиші, латвійський прапор;
Італія, італійці, італійський прапор).
Слайд 4.
-
А як би
ви записали, чиї це прапори?
німецький французький
італійський латиський
чи
латишський ?
-
Над цим
треба подумати…
-
Сьогодні
ми з`ясуємо, як правильно утворювати прикметники за
допомогою суфіксів – ськ-, -зьк-, -цьк-. Та записувати їх.
V.
Вивчення нового матеріалу
- Є велика група прикметників, які вказують на приналежність предмета
до якоїсь місцевості, міста, країни, до якоїсь професії, групи людей.
- Запитуючи чий? Ми можемо
утворити прикметники від цієї назви за допомогою суфіксів – ськ-, -зьк-, -цьк-.
Ось так.
Слайд 5.
Волинь – волинський
Київ – київський
Іспанія – іспанський
Студент – студентський
Ткач – ткацький
-
Куди зник
суфікс – ськ – з останнього слова?
Слайд 6.
-
Виявляється
є три групи звуків:
[х]
[ш]
[с]
[к]
[ч]
[ц]
[г]
[ж]
[з]
- Які чергуються між собою, вам це знайомо
- Слід запам`ятати їх у такому порядку.
Слайд 7.
- Пригадаймо, як поводять себе ці звуки при зміні слова:
Вухо – вушко – у вусі;
Рука – ручка – у руці;
Нога – ніжка – на нозі.
Слайд 8.
-
При
утворення прикметника ці звуки так само себе поводять.
-
Як що
корінь слова, до якого ми приєднуємо суфікс – сьу – закінчується на ці звуки,
то вони беруть його, наче, у полон і роблять його схожим на себе, ось так:
ткач + ськ = ткачськ = ткацький
-
Корінь
слова і суфікс, ніби перетинаються і на їх перетині утворюється новий суфікс –
цьк –
[х]
[ш]
[с] + -ськ- = -ськ-
латиш – латиський
[к]
[ч]
[ц] + -ськ- = -цьк-
козак - козацький
[г]
[ж]
[з] + -ськ- = -зьк-
Запоріжжя – запорізький
-
Розгляньте
алгоритм правопису прикметників з суфіксами – ськ-, -зьк-, -цьк-.
-
І
знайдіть закономірність, яка допоможе запам`ятати правило.
Слайд 9.
Правила:
Суфікси – ськ-, -зьк-, -цьк- , завжди пишуться з м`яким знаком.
Перед суфіксами – ськ-, -зьк-, -цьк- пом`якшення приголосного
м`яким знаком не позначається: велетенський, уманський.
Виняток для звука [л`]
М`якість
звука [л`] перед суфіксом – ськ- позначається м`яким знаком:
сільський, польський.
VІ.
Фізкультхвилинка
Слайд 10.
VІІ.
Закріплення вивченого матеріалу
-
1.
Оберіть пропущений суфікс: – ськ-, -зьк-, -цьк-
Львів – львів …ий
Париж – пари…ий
Одеса – оде…ий
Збараж – збара…ий (місто Тернопільської області)
Галичина – гали…ий
брат – брат…ий
завод – завод…ий
Рига – ри…ий
Кременчук – кременчу…ий
Волга – вол…ий
Слайд 11.
2. Робота з картою
- Утворіть за допомогою суфіксів
-ськ-, -зьк-, -цьк- прикметники від назви міст обласних центрів. (З показом на
карті):
Луцьк – луцька,
Рівне – рівненська,
Львів – львівська,
Житомир – житомирська,
Тернопіль – тернопільська,
Вінниця – вінницька.
Чернівці – чернівецька,
Київ – київська,
Черкаси – черкаська,
Кіровоград – кіровоградська,
Харків – харківська тощо.
-
3. Підручник
ст.. 98, вправа 190
VIІІ. Підсумок уроку
— Що
нового дізналися на уроці?
— Яка
буква пишеться у суфіксах -ськ-, -зьк-, -цьк ?
Слайд 12.
* Правильно утворено всі прикметники в
рядку:
Люксембург
- люксембургзький, ткач - ткацький
Воронеж
- воронезький, Кременчук - кременчузький
хижак
- хижацький, Нью-Йорк - нью-йоркський
Франція
- французьський, Мекка – меккський
Слайд 13.
VIIІІ. Домашнє завдання Вправа 191, с. 99.
Немає коментарів:
Дописати коментар