Мета:
надавати початкові відомості про писанкарство, розширювати і поглиблювати
знання учнів про народну символіку; вчити дітей розписувати писанки та
прикрашати їх декоративним розписом; розвивати комбінаторні здібності, навички
й уміння з техніки писанкарства; вчити розмальовувати нетрадиційно писанку,
гармонійно добирати кольори, розвивати фантазію, естетичні смаки, виховувати
повагу до звичаїв і традицій народу; формувати інтерес та повагу до історичного
минулого людства; прищеплювати любов до народного мистецтва.
Обладнання і матеріали: свічка воскова; оцет; мисочки з розчиненими фарбами, бджолиний віск;
курячі яйця, очищені від вмісту; писачок; паперові рушники; кольоровий папір;
клей; ножиці; кольорові олівці; фломастери; комп`ютер та мультимедійна система;
мультимедійна презентація.
Перед початком уроку, діти (за
власним бажанням) об`єднуються у групи (за символами):
І група – «риба» -
символ здоров`я, життя;
ІІ група – «безкінечник»
- символ безкінечного життя;
ІІІ група –
«бджілка» - символ приходу весни;
ІV група – «курча»
- символ зародження життя.
Хід уроку
І. Самовизначення до діяльності.
Добрий
день! В добрий час!
Рада,
діти, бачить вас.
Ви
почули всі дзвінок?
Він
покликав на урок.
Кожен
з вас приготувався,
На
перерві постарався.
Зараз
сядуть лиш дівчата,
А
за ними і хлоп`ята.
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності учнів.
-
Подумайте і скажіть, яким має бути
наш урок? (Цікавим, навчальним, веселим, загадковим…)
-
А ви на уроці якими повинні бути?
(Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними …)
-
Отже, якщо ви будете такими, то ми
разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок. А він у нас сьогодні дійсно
незвичайний.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
-
Спробуйте відгадати, про що ми
сьогодні говоритимемо?
-
Що святіше за хліб? (Паска.)
-
Символом якого свята є паска?
(Пасха, Великдень.)
-
Які ще символи Великодня ви
знаєте? Я допоможу вам.
У фарбах катається,
До церкви збирається.
-
Що це? (Яйце.)
-
Отже, сьогодні ми поговоримо про
яке найсвітліше свято? (Свято Великодня.)
1.
Складання первинного тематичного «Асоціативного
куща».
-
Які асоціації викликає у вас свято
Великдень? (Родина, церква, Ісус, паска,
яйце, писанка …)
-
Хто з вас вже розмальовував яєчка?
-
Як ви це робили?
-
Навіщо розфарбовують яєчка?
-
Ми не можемо уявити собі
Великдень, без писанок. Їх на Україні малюють здавна. Писанкарство – це один із видів народного мистецтва. Назва
«писанка» - походить від слова писати. Писанка
з давніх часів була пов`язана з народним уявленням про яйця як символ Сонця,
Весни і відродження природи. Їх обов`язково кладуть до святкового кошика для
освячення, а потім дарують одне одному.
-
Продовжимо вивчати народні
традиції, а саме традицію писання писанок!
ІV. Робота за темою уроку.
1. Розповідь про писанки.
(Словникова робота.)
а)
Які розрізняють види розмальованих яєць?
- Крапанка – малюнок виконується крапельками воску.
- Мальованка – яйця, розписані пензликом.
- Крашанка – це яйця, пофарбовані в один колір.
- Дряпанка (шкрябанка) – малюнок вишкрябується на пофарбованому яйці.
(Доповнення
«Асоціативного куща» словами: писанка, крапанка, мальованка, крашанка,
дряпанка…)
-
На початку уроку ви об`єдналися у
групи відповідно із зображенням писанкового символу.
б)
Що ж означають ці символи? (Риба,
безконечник, бджілка, курча. )
-
Ми повинні пам`ятати, що важливе
значення під час оздоблення виробу має колір.
в)
Що ж означають кольори?
- червоний – Сонце, радість;
- жовтий – зірки, Місяць;
- зелений – весна, природа;
- чорний – ніч, земля;
- білий – сніг, зима, день;
- коричневий – земля, урожай.
2.
Розглядання зразків.
-
Великодні яйця можна оздоблювати
не лише традиційним способом (барвниками, воском…), а й різноманітними
матеріалами: бісером, кольоровим папером, вовняними нитками, насінням тощо…
Група
дітей відповідно із зображенням символу «Бджілки» - виготовлятимуть мальованки.
Група
дітей відповідно із зображенням символу «Риби» - виготовлятимуть крапанку.
Групи
дітей відповідно із зображенням символу «Курча» та «Безкінечник» -
працюватимуть за нетрадиційною технікою оздоблення яєць.
3.
Інструктаж.
(У
кожної групи на парті інструктаж, щодо виконання технологічних операцій. Перша
та друга групи працюватимуть за традиційною технікою оздоблення яєць, а третя
та четверта групи – за нетрадиційною технікою оздоблення яєць.)
4.
Практичне виконання роботи.
Бесіда про техніку безпеку.
(Вчитель надає
допомогу дітям, нездатним самостійно впоратися з роботою.)
5.
Демонстрація робіт. Оцінювання.
Критерії оцінювання роботи:
- охайність виконання;
- використання символу;
- яйце повинне виглядати як єдине ціле;
6.
Закріплення вивченого.
Тест.
1. Символом якого
свята є паска?
А) Великодня;
Б) Різдва;
В) Благовіщення.
2. Яєчка,
розмальовані різними візерунками – це…
А) шкрябанки;
Б) писанки;
В) крапанки.
3. Яєчка, на яких
малюнок виконується крапельками воску – це…
А) шкрябанки;
Б) писанки;
В) крапанки.
4. Символ здоров`я,
життя – це …
А) безконечник;
Б) риба;
В) бджілка.
5. Сонце, радість –
це значення (якого?)… кольору?
А) червоного;
Б) жовтого;
В) зеленого.
6. У дні Великих
свят люди віталися:
А) «Здрастуйте!»
Б) «Доброго ранку!»
В) «Христос Воскрес!»
Самооцінювання.
V. Рефлексія.
-
Що нового навчилися на
сьогоднішньому уроці?
-
Як ви оцінюєте свою діяльність на
уроці?
Емоційне завершення уроку.
Найкращі побажання засилаю,
Вам шановні, любі діти,
Здоров`я всім, радості й добра.
А в день Паски, в день
великий,
Святий день, я бажаю усім вам
Насолодитися духовною радістю
І веселістю Христового
Воскресіння…
VІ.
Упорядкування робочого місця.
Додаток № 1
Інструктаж із правил техніки
безпеки при писанні писанок.
- При набиранні воску бути обережним, щоб не торкнутися руками до гарячої посудини.
- Яйце в руках тримати обережно.
- Усі інструменти повинні лежати так, щоб не заважали під час роботи.
- Під час нагрівання воску слід дотримуватися правил користування нагрівальними приладами.
- Під час фарбування користуватися спеціальною ложкою і цей процес здійснювати подалі від гарячого воску.
- При оздоблення яйця нетрадиційними способами потрібно дотримуватися правил роботи з ножицями.
Додаток № 2
Інструкція, щодо виготовлення
крапанки:
1.
Спершу яйце ретельно знежирити в
оцті. Висушити.
2.
Писачком, нагрітим на полум`ї
свічки, нанести крапельки воску на яйце.
3.
Занурити яйце у фарбу (фарбувати
слід за принципом від світлого до темного).
4.
Яйце легенько промокнути паперовим
рушником.
5.
Писачком нанести наступні
крапельки воску.
6.
Занурити в розчин темнішої фарби.
7.
Після нанесення останнього
барвника висушити яйце.
8.
Саме яйце обережно нагріти над
свічкою та м`якою ганчіркою обережно витерти віск.
Додаток № 3
Інструктаж, щодо виготовлення
мальованки:
1. Спершу яйце ретельно знежирити в оцті.
Висушити.
2. Розмальовувати можна пензликом,
кольоровими олівцями або фломастерами.
3. Для мальованки можна обрати будь – які
кольори і орнаменти.
Додаток № 4
Інструктаж, щодо виготовлення
нетрадиційної крапанки:
- Спершу яйце ретельно знежирити в оцті. Висушити.
- Занурити яйце у фарбу (будь - яку).
- Яйце легенько промокнути паперовим рушничком.
- Тонко заструганим олівцем наносимо на поверхню яйця орнамент.
- Наклеюємо паперові кружечки.
Додаток № 5
Інструктаж, щодо оздоблення яйця
кольоровим папером:
1.
Спершу яйце ретельно знежирити в
оцті. Висушити.
2.
Занурити яйце у фарбу.
3.
Яйце легенько промокнути паперовим
рушничком.
4.
Беремо кольоровий папір, зі
зворотної сторони малюємо деталі орнаменту.
5.
Вирізаємо деталі.
6.
Наклеюємо на яйце за допомогою
клею ПВА.
Література:
- Білоус О. Р. Регіональні особливості писанкарства України // Мистецтво і освіта. – 2000. - № 2. с. 40 – 44.
- Корж О. Ф. Писанкарство // Трудова підготовка в закладах освіти. – 2001. - № 4. – с. 18 – 22.
- Науково – методичний журнал «Початкове навчання та виховання» № 7 (227). – березень 2010 р.
- Науково – методичний журнал «Початкове навчання та виховання» № 10 (266). – квітень 2011 р.
Інтернет
ресурси:
Немає коментарів:
Дописати коментар